PDA

View Full Version : Resultat miniturnering 13/7


Linda
04-08-2004, 01:12 PM
Härligt kämpat!

Jag vill passa på att tacka alla deltagare och funktionärer som var med på miniturneringen i kanotpolo den 13/7 i samband med racing SM 2004 i Luleå. Vill även säga tack och bra kämpat Halmstad, som var med på prova på kvällen dagen innan.

Sammanlagt var det 6 lag som deltog på turneringen, från följande klubbar:
Västerås
Luleå (LKK) - 2 lag
Örebro
Kungälv
Lödde

Samtliga resultat finns bifogade nedan i word-fil.

Slutligen vill jag gratturlera Luleå (LKK) 1 som vann den spännande finalen mot Örebro med 4-2.

Jag hoppas att vi får se samtliga klubbar på kommande poloturneringar.

Mvh,
Linda Andersson
Kanotpolokommittén

tobbe
13-08-2004, 10:34 PM
yep, vi har helt enkelt för bra...för bra för att lödde skulle våga ställa upp. Örebro vågade ju dock, en eloge till dom för det :p :)

haha närå, det var kul att spela och finalen var en riktigt rolig match - nu ska vi i LKK bara putsa formen lite till SM nästa år så akta er!

/tobbe LKK

Stefan
17-08-2004, 07:06 PM
Tack för elogen!
Det var kul att spela våra första riktiga matcher, nu har vi fått upp ett par mål i örebro så nu blir vi snabbt bättre, jag undrar vilka som ska akta sig på SM... :)

Under mini-turneringen hörde vi också talas om att man kunde köpa billiga paddlar i tyskland. Om nån har mer info om detta vill jag gärna veta mer!
Tack på förhand!

Stefan ÖKF